312
Wydział Finansowo-Budżetowy
Art. 75 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub niezależnie zapłaconego podatku. Nadpłata powstaje z dniem zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej. Wysokość nadpłaty w przypadku niewymienionych w art. 73 § 2 i art. 74 ordynacji podatkowej określa organ podatkowy. Jeżeli podatnik wykazał w zeznaniu (deklaracji) zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej to równocześniez wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty obowiązany jest złożć skorygowane zeznanie (deklaracje).
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegaja zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, kosztów upomnienia oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba, że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 76 § 1 ordynacji podatkowej).
Nie pobiera się
Miesiąc
inspektor d/s wymiaru podatków i opłat
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni licząc od dnia otrzymania decyzji.
Odwołanie należy złożyć w Punkcie Obsługi Interesanta.
Uzasadniony wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku z jednoczesnym wskazaniem jej zwrotu lub zaliczenia na poczet przyszłych zobowiązań (zaznaczyć rodzaj podatku),