NAZWA SPRAWY:

Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty przekształceniowej.

 

Obowiązek wnoszenia opłaty przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia, obciąża każdoczesnego właściciela nieruchomości, w odniesieniu do której istnieje roszczenie o opłatę, począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

W przypadku zmiany właściciela przekształconej ustawą z dnia z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, nieruchomości - nabywca tejże nieruchomości występuje do właściwego organu w terminie 30 dni od dnia nabycia nieruchomości o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty. Właściwy organ może wydać to zaświadczenie z urzędu.

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

1)   Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty.

2)   Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.

 

 

SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Jeśli zachodzą ustawowe przesłanki, wniosek załatwiany jest poprzez wydanie stosownego zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty.

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW:

Składanie wniosków - Punkt Obsługi Interesantów, ul. Ratuszowa 1, 63-600 Kępno

 

JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:

Wydział Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami.

 

OPŁATY:

Za wydanie na podstawie wniosku zaświadczenia potwierdzającego wysokość i okres pozostały do wnoszenia opłaty pobiera się opłatę skarbową w wysokości 17,00 zł

 

TERMIN ODPOWIEDZI:

30 dni od dnia złożenia wniosku.

 

TRYBY ODWOŁAWCZE:

Od zaświadczenia nie przysługuje odwołanie ani zażalenie w trybie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Przy czym zgodnie z art.11 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jeżeli nabywca nieruchomości nie zgadza się z zawartą w zaświadczeniu, informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, może złożyć do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia tego zaświadczenia wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia opłaty, w drodze decyzji. Złożenie wniosku nie wstrzymuje obowiązku wnoszenia opłaty za dany rok.

 

UWAGI:

W przypadku braku kompletu dokumentów, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia.

 

PODSTAWA PRAWNA:

1)   Ustawa z dnia 20 lipca 2018r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

2)   Kodeks postępowania administracyjnego.

3)   Kodeks Cywilny.