Kępiński Ośrodek Kultury podejmuje wielokierunkowe działania w szczególności w dziedzinie kultury, promocji i edukacji. KOK jest organizatorem imprez cyklicznych, takich jak „Majówka w Kępnie”, „Finał Kępińskiej Wiosny” Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Dożynki Gminne, „Muzyczne Lato”, „Koncert Kolęd” i wiele innych. Ponadto Ośrodek Kultury jest organizatorem szeregu konkursów, przeglądów i festiwali. Na co dzień skupia na zajęciach tematycznych pasjonatów różnych dziedzin kultury i sztuki. Tutaj każdego dnia swoje próby mają amatorskie zespoły muzyczne. Nie brakuje śpiewającej młodzieży i seniorów. Do lata 2019 r. działał w KOK Chór JUTRZENKA, który w jubileuszowym (30 lat) roku swojej działalności postanowił zakończyć swą działalność – ze względu na wiek chórzystów, ale przez wiele lat uświetniał występami w gminie i poza jej granicami wszelakie uroczystości kulturalne.

Historia Kępińskiego Ośrodka Kultury sięga początków 2009 roku. Mimo tak krótkiego czasu swojej działalności miejsce to, stało się ważnym miejscem określającym kępińską kulturę. Trzy lata obecności Ośrodka Kultury to przede wszystkim okres niezwykle wytężonej pracy, nastawionej na rozpoznawanie potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców Kępna i ich efektywne zaspokajanie. Kępiński Ośrodek Kultury jest żywym tworem, który ewoluuje, zmienia się, a jego oferta dopełnia obraz Kępna – miasta różnorodnego, wypełnionego dziedzictwem historii, ale równie odważnie spoglądającego w przyszłość. Kępiński Ośrodek Kultury to miejsce, gdzie funkcjonują różnorodne sekcje i grupy warsztatowe.

Kępiński Ośrodek Kultury w znacznym stopniu definiuje muzyka w przeróżnych jej aspektach i formułach. To tu swoje próby organizują lokalne zespoły, jak również sympatycy wspólnego muzykowania. Sala muzyczna KOK niemal codziennie rozbrzmiewa dźwiękami. Efekty tej twórczej ekspresji znajdują ujście w szeregu przedsięwzięć organizowanych przez Kępiński Ośrodek. Od trzech lat jesień otwiera Festiwal „Muzyczna Młodzież”. Idea festiwalu to przede wszystkim chęć pokazania pasji młodych ludzi, ich dokonań, jak również ogromnego potencjału. Dowodzi to doskonale, że młodzi mają swoje zamiłowania, którym poświęcają niemal każdą wolną chwilę, ale co równie istotne chcą się tym dzielić z innymi. Na festiwalu nie liczy się modne i komercyjne granie, tu zdecydowanie mocniej akcentuje się indywidualizm i twórczy zapał. Wizytówką jesieni jest również turniej taneczny współorganizowany przez Studio Tańca RETRO. Kępiński Ośrodek to również działania wpisujące się w ważne wydarzenia związane z szeroko rozumianą kulturą.

Uznaną i podziwianą sekcją - wizytówką Kępińskiego Ośrodka Kultury są tancerze. Studio Tańca RETRO – prowadzone przez wybitnego Instruktora – Pana Pawła Wielgosza zyskało już uznanie nie tylko w Kępnie, ale w całym Regionie. Zaangażowanie nauczyciela, dzieciaków, młodzieży a nawet ich rodzin jest cenne i widoczne podczas organizacji każdej imprezy z ich udziałem. A te – są po prostu prawdziwą ucztą dla oka.

Od samego początku funkcjonuje tu m.in. modelarnia lotnicza prowadzona przez Wojciecha Kardasia. To swoista wizytówka KOK-u, głównie ze względu na fakt, iż spaja kolejne pokolenia pasjonatów tworzenia modeli. Spotykają się tu modelarze z wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami z młodymi adeptami tej niezwykle efektownej pasji. Kępińska modelarnia to marka sama w sobie, rozpoznawalna i doceniana. Najlepszym tego dowodem był zorganizowany w wakacji piknik lotniczy, który ściągnął do Kępna wielu przyjaciół, jak również dawnych wychowanków tego miejsca, którzy niejednokrotnie tworzą dziś podobne sekcje w całej Polsce.

Ośrodek Kultury realizacje również projekty poświęcone popularyzowaniu sylwetek i twórczości m.in.: Czesława Miłosza, Janusza Korczaka oraz Juliana Tuwima. W okresie letnim i w czasie ferii Ośrodek organizuje ciekawe formy spędzenia wolnego czasu z myślą o najmłodszych. Lato to również czas plenerów malarskich z udziałem członków Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego.

Pozostając w kręgu sztuki, należy również wspomnieć o działalności sekcji plastycznej skupiającej dzieci, z powodzeniem prowadzonej od lat w Kępińskim Ośrodku Kultury. Prowadzący zajęcia starają się w trakcie zajęć zainspirować najmłodszych do poznawania różnorodnych technik plastycznych. Rzeźbiąc czy malując, wykorzystują przeróżne formy podopieczni wkraczają w inny świat. Od października 2012 w KOK uruchomione zostały warsztaty decoupage, do udziału w których wciąż nie brakuje chętnych. Kępiński Ośrodek Kultury ma również w swojej ofercie zajęcia wokalne prowadzone wcześniej przez Renatę Nowicką, w sezonie 2019/2020 przez Halinę Mamos-Cembrzyńską oraz Izabelę Sufletę. Tu najważniejsza jest chęć do muzykowania, w grupie lub w trakcie indywidualnych zajęć z emisji głosu a taką z pewnością emanuje wielu wspaniałych ludzi.

Nieodzownym elementem oferty Ośrodka są również zajęcia teatralne, efekty można było często obserwować choćby w czasie „Dni Kępna”, gdzie młodzi aktorzy prezentują swoje spektakle. W 2012 roku Zespół Kreacji Artystycznej prowadzony przez ówczesną instruktor - Lidię Kubot zdobył Grand Prix podczas XXXII Prezentacji Teatrów Dzieci i Młodzieży w Kaliszu. W minionym roku grupę teatralną prowadziła Pani Emilia Błach a obecnie grupę tworzy i zaprasza do udziału w zajęciach Pani Edyta Kulda.

KOK ciągle ewoluuje i poszukuje. Rok 2019 jest rokiem ogłoszenia wielu nowych form zajęciowych. Należą do nich zajęcia taneczne (w stylach ) oraz zajęcia instrumentalne, których celem jest próba stworzenia KĘPIŃSKIEJ ORKIESTRY KONCERTOWEJ. Powstały także zajęcia LABORATORIUM MŁODEGO ODKRYWCY.

W działalności Kępińskiego Ośrodka Kultury sporą uwagę poświęca się ludziom młodym, ale miejsce to jest również otwarte na seniorów. Najlepszym tego potwierdzeniem są cyklicznie organizowane Artystyczne Spotkania Seniorów.

Instytucja Kultury miasta i gminy Kępno stale się rozwija. Stara się także, by ten rozwój był zgodny z potrzebami lokalnej społeczności, dlatego dyrektor KOK nieustannie zachęca do kontaktu, do uczestnictwa w imprezach, wydarzeniach i eventach., do wyrażania opinii i współpracy.

p.o. Dyrektora

Dariusz Leśniarek 

Kępiński Ośrodek Kultury

ul. Broniewskiego 5

tel. 062 7827128

e-mail : sekretariat@kok-kepno.org
www.kok.kepno.pl