Miasto Encs stanowi centrum historycznego regionu AbaĂşj leżącego we wschodniej części Węgier. Tereny te posiadają bogatą historię sięgającą przełomu tysiącleci, kiedy to Węgrzy przybyli do Kotliny Naddunajskiej.

Nasza miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1984 roku, czyli dopiero 20 lat temu. Wygląd miasta odzwierciedla ten paradoks: posiada zabytki ale wygląda nowocześnie.

Encs przyciąga wielu gości nie tylko ze względu na zabytki ale również na piękne okolice. Piękna rzeka Hernád i legendarne góry ZemplĂ©n sprawiają, że są one dogodnym miejscem na odpoczynek.

Pierwsze źródła pisane, które wspominają o Encs pochodzą z XIII wieku. Ponieważ nie był to majątek kościelny źródła pisane nie wspominają o nim często, wiemy natomiast, ze od XIII wieku miasto wielokrotnie zmieniało właściciela. Wiele razy miejscowość była zagrożona całkowitym zniszczeniem, po powstaniu Rakocziego Austriacy w akcie zemsty podpalili miasto, później mieszkańców zdziesiątkowała epidemia dżumy. W 1860 roku nastąpił punkt zwrotny dla rozwoju miasta, kiedy utworzono połączenie kolejowe pomiędzy Encs i Forró.

Region AbaĂşj został podzielony na skutek traktatu w Trianon, a centrum jego węgierskiej części stanowi miasto Encs. Z czasem miejscowość rozwijała się, aż w końcu 20 lat temu otrzymała prawa miejskie. Do dnia dzisiejszego Encs zachowało i wzmocniło centralną rolę w regionie.

Zabytki regionu AbaĂşj: Zamek BoldogkŁ‘: wznosi się na skale przypominającej odpoczywającego lwa; średniowieczny kościół reformacyjny w Vizsoly, ważny dla historii sztuki; zamek w Fáj z pięknymi zdobieniami klasycystycznymi, ruiny zamku RegĂ©c z których rozpściera się piękny widok na okolice; renesansowy zamek w KĂ©ked z miejscami noclegowymi; umocniony dom husycki w Gönc; ikony z XVII - XVIII wieku w kościele grekokatolickim w Baktakek.

Kościoły w Encs: Kościół późnobarokowy zbudowany w latach 1743 - 1946, przebudowany w 1785, na uwagę zasługuje rokokowa ława z II poł. XVIII wieku.

W przeciągu ostatnich kilku lat powstały 3 nowe kościoły różnych wyznań (katolicki, grekokatolicki, protestancki), czwarty jest w budowie.

Kultura: Od 30 lat co roku organizowany jest w mieście obóz artystyczny, od 3 lat organizowany jest też Międzynarodowy Obóz Gitarowy. Po raz czwarty organizujemy w tym roku Regionalny Festiwal Sztuki, którego program obejmuje ponad 30 imprez, w tym koncerty muzyki poważnej i pokazy teatralne na wolnym powietrzu.

Budowle: W 1903 roku, w miejscu dawnego młyna zbudowano jako jedną z pierwszych w kraju małą elektrownię wodną. Ta zabytkowa budowla wytwarza energię do dnia dzisiejszego, stanowiąc część systemu zaopatrzenia w energię rejonów wschodnich Węgier,

W parku Encs - AbaĂşjvecser znajduje się zamek Csoma. Zbudował go w 1875 roku József Csoma, naukowiec (archeolog, geolog) w stylu romantycznym. Dla zamku charakterystyczne są dwie wieże, w jednej z nich znajdowała się pracownia naukowca i jego słynne prywatne muzeum.

Sport: Kompleks sportowy znajdujący się w Encs odpowiada na potrzeby lubiących aktywny odpoczynek i sport. Znajdują się tu 3 boiska sportowe (jedno z nich oświetlone), hala sportowa w której zimą można trenować piłkę nożną i w której odbywają się zawody w piłce ręcznej. Na terenie krytej pływalni znajdują się dwa baseny, sauny i taras do opalania na dachu.